Δευτέρα, 20 11 2017

Ιστοσελίδα:
τηλ: +30-2610-996438
fax: +30-2610-996820
e- mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Google Scholar: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Βιογραφικό Σημείωμα

Η Πολυξένη Σταθοπούλου, γεννήθηκε στην Πάτρα, και είναι Λέκτορας με γνωστικό αντικείμενο «Επεξεργασία Σημάτων Ομιλίας».

Σπουδές

B.Sc. Είναι πτυχιούχος Φυσικής του τμήματος της Φυσικομαθηματικής Σχολής του Πανεπιστημίου Νεάπολης, Ιταλίας, (1975).
PhD Απέκτησε Διδακτορικό δίπλωμα από το Πανεπιστημίου Πατρών - Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών, (1989).

Επαγγελματική Εμπειρία

Έχει 30ετή Ακαδημαϊκή και Ερευνητική εμπειρία.
1975 - 1989 Εργάστηκε ως βοηθός στο Εργαστήριο Ενσύρματης Τηλεπικοινωνίας του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών.
1977 - 1983 Εργάστηκε κατά διαστήματα σε ερευνητικό επίπεδο στην Padova της Ιταλίας. Italy
στο Πολυτεχνείο της Padova, Dipartimento di Electronica ed Informatica – Universita degli Studi di Padova, Padova, Italia
στο Istituto di Fonetica – Centro Nationale delle Ricerche (CNR), Padova, Italia.
1989 - 2005 Εργάστηκε ως μόνιμος διδάκτορας βοηθός, στον Τομέα Ηλεκτρονικής & Υπολογιστών, του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πατρών. Ως Επιστημονικός Yπεύθυνος έχει υλοποιήσει Ελληνικά και Ευρωπαϊκά προγράμματα (ΗΟΡΙΖΟΝ, ΠΕΠ, ΚΕΚ, ΕΠΕΑΕΚ).
1992-σήμερα Διδάσκει στο ΤΕΙ Πάτρας, ως έκτακτο εκπαιδευτικό προσωπικό, μαθήματα Πληροφορικής.
2006-σήμερα Υπηρετεί ως Λέκτορας στον Τομέα Ηλεκτρονικής & Υπολογιστών, του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πατρών.

Ερευνητικά Ενδιαφέροντα

Τα Ερευνητικά της ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στους παρακατω τομείς
  Ψηφιακή Eπεξεργασία & Κωδικοποίηση Σημάτων Ομιλίας,
Εξαγωγή παραμέτρων Σημάτων Ομιλίας & μελέτη αυτών,