Πέμπτη, 20 06 2019

Γεώργιος Μπιτσώρης, Καθηγητής

Τομέας Συστημάτων και Αυτόματου Ελέγχου

bitsioris
  Dipl.-El.& Mech.-Eng. (NTU Athens), DEA Automatique, Doct. d'Etat (Univ. Paul Sabatier de Toulouse)

Ιστοσελίδα:
τηλ: +30-2610-997298
fax:
e- mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Google Scholar: http://scholar.google.gr/citations?user=UzRbaZUAAAAJ&hl=en

Βιογραφικό Σημείωμα

Ο Γεώργιος Μπιτσώρης έλαβε το δίπλωμα του Ηλεκτρολόγου-Μηχανολόγου Μηχανικού από το ΕΜΠ το 1973 και το Δίπλωμα Προκεχωρημένων Σπουδών (D.E.A.) το 1974 και το Διδακτορικό Δίπλωμα (Doctoratd’État) το 1978, αμφότερα στον Αυτόματο Ελεγχο, από το ΠανεπιστήμιοPaulSabatierτης Τουλούζης–Γαλλίας. Το 1982 ανακυρήχθηκε Υφηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών. Από το 1974 έως το 1978 ήταν ερευνητής στο Εργαστήριο Αυτομάτου Ελέγχου και Αναλύσεως Συστημάτων του Εθνικού Κέντρου Ερευνών της Γαλλίας (L.A.A.S.-C.N.R.S.). Υπηρέτησε στο Πανεπιστήμιο Πατρών διαδοχικά ως Ειδικός Επιστήμονας (1978-1981), ως Εντεταλμένος Υφηγητής (1982-1983) και ως Αναπληρωτής Καθηγητής (1984-1990). Από το 1991 είναι Καθηγητής στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών του ίδιου Παναπιστημίου. Εχει υπηρετήσει ως Επισκέπτης Καθηγητής στο Τεχνικό Πανεπστήμιο της Καταλωνίας (UPC) στην Βαρκελώνη της ισπανίας και στηνSupelecστο Παρίσι της Γαλλίας και ως επισκέπτης ερευνητής στο ερευνητικά κέντραL.A.A.S.-C.N.R.S. στην Τουλούζη της Γαλλίας και στοIRCCyNστηνNantesτης Γαλλίας καθώς και στα ΠανεπιστήμιαCampinasτης Βραζιλίας καιKyotoτης Ιαπωνίας. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν την ανάλυση γραμμικών και μη γραμμικών δυναμικών συστημάτων και την ανάπτυξη τεχνικών ελέγχου υπό περιορισμούς.

Διδασκαλία

Ανάλυση Συστημάτων στον Χώρο Κατάστασης
Σχεδιασμός Συστημάτων στον Χώρο Κατάστασης
Σθεναρός Έλεγχος