Τετάρτη, 21 11 2018

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ΔΠΜΣ "Βιοιατρική Μηχανική"

Περιγραφή: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ΔΠΜΣ "Βιοιατρική Μηχανική"

Η Ειδική Διατμηματική Επιτροπή του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) «ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ»στην υπ’ αριθμ. 1-11/9/2018 συνεδρίασή της αποφάσισε την προκήρυξη τριάντα (30) θέσεων μεταπτυχιακών φοιτητώνγια το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019.

Στο Δ.Π.Μ.Σ. συμμετέχουν τα Τμήματα της Πολυτεχνικής Σχολής 1) Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και ΤεχνολογίαςΥπολογιστών (ΗΜΤΥ), 2) Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής (ΜΗΥΠ), 3) Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών (ΜΑΜ) και 4) τοΤμήμα Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Σκοποί του ΔΠΜΣ−ΒΙΜ είναι:

α) Η εξειδίκευση μηχανικών και επιστημόνων θετικής κατεύθυνσης στις εφαρμογές της τεχνολογίας στην Ιατρική, ώστε να μπορούν να συμβάλλουν στην ανάπτυξη του Τομέα της Βιοϊατρικής Τεχνολογίας και στην προαγωγή της υγείας.

β) Η σε βάθος κατάρτιση και ανάπτυξη ερευνητικών ικανοτήτων των μεταπτυχιακών φοιτητών, ώστε να εξασφαλίζεται τόσο η εξειδίκευση όσο και η συμβολή τους στην καλλιέργεια και ανάπτυξη της πρωτογενούς επιστημονικής έρευνας, αλλά και στη διαμόρφωση και προαγωγή της επιστημονικής σκέψης.

Κατηγορίες Πτυχιούχων:

Στο Δ.Π.Μ.Σ.−ΒΙΜ γίνονται δεκτοί μετά από προκήρυξη απόφοιτοι των ακόλουθων Τμημάτων/Σχολών: Φυσικής, Μαθηματικών, Πληροφορικής, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών/Τεχνολογίας Υπολογιστών, Μηχανικών ΗΥ και Πληροφορικής, Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών, Χημικών Μηχανικών, Μηχανικών Αεροσκαφών, Επιστήμης Υλικών, Ιατρικής, Βιολογίας, Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ, Εφαρμοσμένων Μαθηματικών Πολυτεχνείου Κρήτης, Ψηφιακών Συστημάτων Πανεπιστημίου Πειραιά, Μηχανικών Επιστήμης Υλικών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Μηχανικών Βιοϊατρικής Τεχνολογίας ΠΕ/ΤΕ, καθώς και κάτοχοι ισότιμων τίτλων σπουδών της ημεδαπής και αλλοδαπής (απαιτείται αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ).

Αίτηση μπορούν να υποβάλλουν και τελειόφοιτοι των ανωτέρων Τμημάτων/Σχολών, υπό την προϋπόθεση ότι θα έχουν προσκομίσει Βεβαίωση Περάτωσης των σπουδών τους το αργότερο μέχρι και τη λήξη προθεσμίας των εγγραφών.

Επιλογή μεταπτυχιακών φοιτητών:

Η επιλογή των μεταπτυχιακών φοιτητών γίνεται με συνεκτίμηση των εξής κριτηρίων: α) το γενικό βαθμό του διπλώματος/πτυχίου, β) τη βαθμολογία στα προπτυχιακά μαθήματα που είναι σχετικά με τα μαθήματα του Δ.Π.Μ.Σ., γ) το βαθμό της διπλωματικής εργασίας, δ) την τυχόν ερευνητική δραστηριότητα του υποψηφίου και ε) την συνέντευξη του υποψήφιου.

Χρονική διάρκεια:

Η ελάχιστη διάρκεια των σπουδών είναι τρία (3) ακαδημαϊκά εξάμηνα συμπεριλαμβανομένου του χρόνου εκπόνησης της Μ.Δ.Ε. Το Δ.Π.Μ.Σ. – «ΒΙΜ» απονέμει Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Δ.Μ.Δ.Ε.) με τίτλο «Βιοϊατρική Μηχανική». Κατά την διάρκεια των σπουδών τους οι υποψήφιοι υποχρεούνται στην παρακολούθηση και επιτυχή εξέταση μαθημάτων, καθώς και να εκπονήσουν επιτυχώς τη μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία. Η διδασκαλία των μαθημάτων καθώς και η συγγραφή της διπλωματικής εργασίας γίνεται στην Αγγλική γλώσσα.

Η έναρξη των μαθημάτων θα γίνει τον Οκτώβριο του 2018.

Δικαιολογητικά υποψηφιότητας:

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν τα δικαιολογητικά τους μέχρι 20 Σεπτεμβρίου 2018, μέσω της δικτυακής πύλης: https://matrix.upatras.gr/sap/bc/webdynpro/sap/zups_pg_adm#

$11.     Αίτηση (η οποία βρίσκεται στην ανωτέρω ηλεκτρονική διεύθυνση)

$12.     Βιογραφικό σημείωμα.

$13.     Έκθεση ενδιαφερόντων σε σχέση με την περιοχή εκπόνησης της Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας.

$14.     Αποδεικτικά στοιχεία καλής (επίπεδου Β2 ή μεγαλύτερο του κρατικού τίτλου γλωσσομάθειας) γνώσης της Αγγλικής γλώσσας .

$15.     Τουλάχιστον δύο συστατικές επιστολές σε φακέλους σφραγισμένους (τα στοιχεία των συνταξάντων αναγράφονται και στην αίτηση του υποψηφίου). Οι συστατικές επιστολές υπογεγραμμένες, μπορούν να αποστέλλονται από τους συντάξαντες και ηλεκτρονικά, στη διεύθυνση  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

$16.     Επιστημονικές δημοσιεύσεις (εφόσον υπάρχουν)

$17.     Τίτλους Σπουδών, αναλυτική κατάσταση βαθμολογίας όλων των ετών φοίτησης, αντίγραφα ερευνητικών εργασιών (αν υπάρχουν). Προϋπόθεση για την επιλογή μεταπτυχιακού φοιτητή είναι να έχει ελάχιστο βαθμό αποφοίτησης λίαν καλώς ή ισοδύναμο αυτού.

Οι κάτοχοι τίτλων αλλοδαπής προέλευσης υποβάλλουν αίτηση για μεταπτυχιακές σπουδές, η οποία συνοδεύεται από επικυρωμένα και μεταφρασμένα (στην Ελληνική γλώσσα) από τις κατά τόπους προξενικές αρχές, πιστοποιητικά και τίτλους σπουδών. Για την εγγραφή τους απαιτείται η ισοτιμία και αντιστοιχία των τίτλων τους από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. Όλες οι εγγραφές ολοκληρώνονται πριν την έναρξη μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου.

$18.     Φωτοαντίγραφο ταυτότητας

$19.     Μία πρόσφατη φωτογραφία

Πληροφορίες:

Σχετικές πληροφορίες παρέχονται:

α)http://www.biomed.upatras.gr

(β)  στη Γραμματεία του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πατρών

Τηλ.: 2610-996493

Ο Διευθυντής του ΔΠΜΣ