Παρασκευή, 19 04 2019

Call For Application!

EUROPEAN WEEKEND SCHOOL 2015

“NOH8: Hate Speeches and Crimes in Europe”

10 - 13 June 2015

Center for European Studies

“Jean Monnet Center of Excellence”
Boğaziçi University, Istanbul, Turkey

NOTE: Please forward this message/event to the people that might be interested in.

Center for European Studies Student Forum (CESSF) cordially invites you to the 12th European Weekend School (EWS 2015) which will be held on 10 – 13 June 2015 at Boğaziçi University, Istanbul. EWS is an international certificate program that brings together undergraduate and graduate students from all over Europe; and enables them to exchange opinions with distinguished politicians, bureaucrats, academics, representatives of NGO's, and leading journalists.

EWS 2015 will be held this year with 40 participants from both European countries and exchange students in Turkey, which will be executed on the principle of deliberative discussion, based on the idea of enabling interaction between participants and speakers during the panels and to involve every participant directly to the discussion of topics in the student workshops. The conference will be conducted through the topics of:

Ø  How Can We Define the Hate?

Ø  History of the Hate in Europe

Ø  Recent Times: Hate in Media

Ø  Hate in Constitutions: What are the Positions of European Countries and Especially Turkey?