Δευτέρα, 21 10 2019

iRail - Innovation in railway systems and technologies - Call for Doctoral Scholarships - 1st edition

iRail

Call for Doctoral Scholarships

1st edition

Dear Colleague,

We are pleased to announce that the application for a PhD programme on Innovation in railway systems and technologies (iRail) has been accepted and funded by the Portuguese Foundation for Science and Technology (FCT).

The doctoral programme is developed in cooperation with Faculty of Engineering/University of Porto (FE/UP) and School of Engineering/University of Minho (EE/UM), from Portugal, and Polytechnic School/University of São Paulo (Poli‐USP), from Brazil.

In this context six (6) doctoral scholarships (BD) will be granted in the first edition (2015/2016) to enroll in a Civil, Mechanical or Electrical Engineering doctoral program, included at Faculty of Engineering of University of Porto (FE/UP), or in a Civil, Mechanical, Electrical Engineering or Polymers doctoral program included at School of Engineering of University of Minho (EE/UM).

The six (6) BD research scholarships will be integrated in the research streamlines of the iRail programme, close to the Innovation Programmes established in the Strategic Master Plan of Shift2Rail (www.shift2rail.org), the first European Rail Joint Technology Initiative aiming to foster research and innovation in rail products and solutions.

Grant period: The grant will have the duration of 12 months, renewable for up to a total of four years, starting in the academic year 2015/16.

Deadline for the submission of applications: The call is open from April 1 up to April 30, 2015.

For more details:

We kindly invite you to disseminate this information to anybody who could be interested in applying.

Best regards,

The Board of Directors

Rui Calçada

Full Professor FE/UP – iRail Coordinator)